Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wady i zalety drzwi przesuwnych – poznaj je

2020-09-14
Wady i zalety drzwi przesuwnych – poznaj je
Drzwi przesuwne to bez wątpienia bardzo efektowny i funkcjonalny element wyposażenia wnętrz. Mimo swoich niezaprzeczalnych zalet, mają one jednak również swoje wady. Gdzie i kiedy warto je zamontować? O co zadbać, aby ich użytkowanie było jak najbardziej komfortowe? Jakie rodzaje drzwi przesuwnych dostępne są na rynku? O tym piszemy w niniejszym artykule.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Ze względu sposób montażu, wyróżnia się dwa zasadnicze typy drzwi przesuwnych: naścienne i chowane w ścianę. Te pierwsze mocowane są na przywierconych do ściany lub sufitu prowadnicach, w związku z czym muszą nieco odstawać od ściany. Mechanizm ukryty jest pod maskownicami. Z kolei drzwi przesuwne chowane w ścianie wymagają przygotowania otworu w ścianie o wymiarach odpowiadających rozmiarowi drzwi. Można także – jeśli nie ma technicznych możliwości wykonania otworu w murze – wykonać przedściankę z płyt GK. Wówczas drzwi będą ukryte między ścianą a płytą kartonowo-gipsową.

Zalety drzwi przesuwnych

Wśród najważniejszych zalet drzwi przesuwnych z pewnością należałoby wymienić funkcjonalność. Decydując się na ich montaż, zostawiamy sobie o wiele większe pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Nie bez przyczyny tego typu modele spotyka się bardzo często w przestronnych domach i apartamentach o otwartym planie. Drzwi przesuwne pozwalają go zachować. Jednocześnie – gdy zajdzie taka potrzeba – umożliwiają oddzielenie jednego pomieszczenia od drugiego (np. podczas hałaśliwych prac lub gotowania intensywnie pachnących potraw w kuchni). Są one polecane także do mieszkań i domów, w których żyją osoby niepełnosprawne. Drzwi przesuwne nie mają progów i zazwyczaj są szersze od standardowych skrzydeł, a to znacząco ułatwia poruszanie się na wózku inwalidzkim czy o kulach.

Do innych korzyści płynących z zamontowania drzwi przesuwnych należy to, że na opisywane rozwiązanie można zdecydować się na każdym etapie budowy czy remontu, dostosowując jedynie ich rozmiar i sposób montażu do swoich możliwości.

Ponadto dzięki drzwiom przesuwnym można bardziej swobodnie planować zagospodarowanie przestrzeni w bezpośredniej bliskości drzwi. Nie ma obaw, że skrzydła prowadzące do poszczególnych pomieszczeń będą o siebie zawadzać (jest to częsty problem w mniejszych mieszkaniach, gdzie z przedpokoju wchodzi się do różnych pomieszczeń).

Wady drzwi przesuwnych

Zanim zdecydujemy się na zamontowanie drzwi przesuwnych w swoim domu, mieszkaniu czy biurze, powinniśmy poznać także ich wady. Do głównych zarzutów, jakie można wobec nich wysunąć, zaliczyć można gorszą niż w przypadku tradycyjnych drzwi izolację akustyczną. Wynika to ze sposobu montażu – skrzydło drzwi przesuwnych musi odstawać od ściany, by mogło być prawidłowo osadzone na prowadnicach, a przez powstałe w ten sposób szczeliny dźwięki i hałasy przenoszą się swobodniej.

Pewne zastrzeżenia może także budzić fakt, że na ścianach, na których zamontowane są drzwi przesuwne, nie można wieszać żadnych obrazków, grafik i innych ozdób, przy czym – trzeba przyznać uczciwie – jest to kwestia raczej drugorzędna.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 1184 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-19
Natychmiastowa realizacja!
2022-04-15
Szybka realizacja zamówienia, dodatkowy rabat na kolejne zakupy. Polecam
pixel