Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Styl eklektyczny w mieszkaniu – inspiracje

2022-09-19
Styl eklektyczny w mieszkaniu – inspiracje

Styl eklektyczny wymyka się wszelkim definicjom. Inspirowane nim wnętrza mogą różnić się od siebie diametralnie, bo ta estetyka jest bardzo pojemna i niejednoznaczna. Jeśli można by się pokusić o opisanie jej w kilku słowach, to najbardziej odpowiednie byłoby określenie „kontrolowany chaos”. Dlaczego? Bo elementy wykorzystane do urządzenia pomieszczenia zgodnie z tym trendem mogą pochodzić z całkiem innej bajki, a jednak świetnie się dopełniają, tworząc niesztampową i całkowicie niepowtarzalną całość. Eklektyzm z pewnością nie lubi nudy!

Gra kontrastów

Dla osób, które chcą mieszkać tak, jak nie mieszka nikt inny, styl eklektyczny jest wręcz idealny. Daje on ogromne pole do eksperymentowania i tworzenia niepowtarzalnych kompozycji z mebli i dodatków, które pozornie nie mają prawa do siebie pasować. Żadna inna estetyka nie zapewnia takiej swobody. Jest jednak jedno „ale”. Aby wnętrze inspirowane eklektyzmem było naprawdę ciekawe i spójne, nie można sobie pozwolić na wybór całkowicie przypadkowych mebli i dodatków. Cała sztuka polega na umiejętnym łączeniu ze sobą kilku stylów, form i barw. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie łatwe, dlatego jeśli nie mamy jasno określonej wizji i projektu, warto poprosić o pomoc doświadczonych architektów czy dekoratorów wnętrz.

Ważny jest motyw przewodni

Między bajki można włożyć powszechne przekonanie, jakoby styl eklektyczny był całkowicie przypadkowy i pozbawiony charakteru. Jest zupełnie odwrotnie. W przypadku tej estetyki każdy, ale to absolutnie każdy element musi być dokładnie przemyślany, tak aby wnętrze nie sprawiało wrażenia zagraconego, chaotycznego i przypadkowego. Ważne jest wybranie motywu przewodniego, który będzie bazą dla całości i pozwoli trzymać w ryzach cały zamysł aranżacyjny. Weźmy za przykład styl skandynawski. Może on być świetnym punktem wyjścia dla stworzenia bardziej urozmaiconej przestrzeni, bo jest w swych założeniach bardzo neutralny, kojący, oparty na stonowanych barwach i naturalnych surowcach. Stylem dopełniającym, wzbogacającym wnętrze o nieco surowszy, bardziej zdecydowany charakter, może być np. estetyka industrialna. Wystarczy wtedy wybrać do salonu czy jadalni fabryczne lampy albo metalowe krzesła, by uzyskać nietuzinkowy efekt. Jeśli dodatkowo uda się przemycić takie detale, jak szprosy w oknach, czy zabudować cegłami choćby jedną ścianę, to zrobi się jeszcze ciekawiej. Bardzo intrygujące rezultaty może również przynieść mariaż takich estetyk, jak styl rustykalny, angielski, industrialny i modernistyczny. Styl eklektyczny można też budować na fundamencie, jakim jest jeden kolor, albo gra kontrastowych kolorów. Biel i czerń oraz dodatki utrzymane w tych odcieniach to przepis na sukces.

Oczywiście przykłady eklektycznych inspiracji można by mnożyć w nieskończoność i każdy byłby całkowicie inny od poprzedniego. Eklektyzm przypadnie do gustu osobom o dużej wrażliwości, które zwyczajnie nie potrafią się zdecydować na jeden konkretny styl, bo w różnych estetykach odnajdują coś interesującego.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-25
Jestem bardzo zadowolona z zakupu i obsługi, lamele przepięknie się prezentują. Gorąco polecam.
2022-04-13
.
pixel