Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ościeżnice do drzwi – co wziąć pod uwagę podczas zakupu?

2020-10-05
Ościeżnice do drzwi – co wziąć pod uwagę podczas zakupu?
Wybór ościeżnic wcale nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać, jednak dobór odpowiedniego modelu ma ogromne znaczenie dla estetyki wnętrza. Źle dobrane lub nieprofesjonalnie zamontowane ościeżnice zabiorą urok nawet najpiękniejszym drzwiom. Co zatem warto wiedzieć przed ich zakupem i czym się kierować, decydując się na wybór konkretnego rodzaju?

Ościeżnice stałe i regulowane

Pierwszą kwestią, którą należy rozstrzygnąć przed zakupem ościeżnic jest to, czy będziemy potrzebować typu stałego czy regulowanego. Właściwie to nie my musimy podejmować tę decyzję, ponieważ to grubość ścian w przeważającej mierze decyduje o tym, który rodzaj należy zastosować. I tak ościeżnice stałe najlepiej sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie oraz domach, w których grubość ścian mieści się w przedziale 6-10 cm. Futryny stałe nie posiadają opasek, więc aby zamaskować miejsca, w których łączą się one ze ścianą, stosuje się listwy ozdobne.

OŚCIEŻNICA STAŁA

Ościeżnice regulowane są przeznaczone do mieszkań i domów „nietypowych”. Zaliczają się do nich np. stare kamienice, z solidnymi, grubymi murami z cegły albo wiekowe domy czy okazałe rezydencje, w których grubość ścian z różnych względów odbiega od przyjętego standardu. Dlaczego ościeżnice regulowane nadają się właśnie do takich zastosowań? Wynika to z tego, że posiadają one opaski, których szerokość można z łatwością dopasować do konkretnej ściany. Co więcej, dzięki rzeczonym opaskom nie ma potrzeby montowania dodatkowych listew maskujących, ponieważ one same w sobie dokładnie obejmują mur po obu stronach. Do zalet ościeżnic regulowanych należy również to, że stosunkowo łatwo się je montuje. Mają one jednak również swoje ograniczenia. Nie da się ich zastosować na styku ścian prostopadłych, gdzie nie znajdzie się odpowiednio dużo miejsca na opaski maskujące.

OŚCIEŻNICA REGULOWANA

A co z materiałem?

Drugim, równie istotnym czynnikiem podczas wyboru ościeżnic jest to, czy zostały one wykonane z drewna, czy z metalu, czy z płyty MDF. Tu już inwestor ma więcej do powiedzenia i tak naprawdę o wyborze konkretnego typu powinny decydować względy estetyczne oraz to, czy dany model będzie współgrał z wystrojem całego wnętrza. Ościeżnice drewniane doskonale sprawdzą się w tych domach czy mieszkaniach, w których króluje styl skandynawski i rustykalny i gdzie jest dużo naturalnych tkanin i surowców. Z kolei futryny z płyty MDF i metalu będą lepsze choćby do wnętrz użytkowych, takich jak biura, salony kosmetyczne, przychodnie i różnego rodzaju punkty usługowe. Są one zazwyczaj bardziej odporne na obicia i zniszczenia, a przez to ich trwałość jest nieco większa.

Kiedy decyzja o wyborze ościeżnicy zostanie już podjęta, czas na kolejną, dotyczącą profesjonalisty, który odpowiednio ją zamontuje. Jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i umiejętności w wykonywaniu takich prac, jak osadzanie drzwi, to zdecydowanie takie zadanie jak montaż ościeżnic należy powierzyć zawodowcom.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-20
Wszystko super!
2022-04-13
Wszystko w jak najlepszym porządku. bardzo dobry kontakt ze sklepem. Wszystkie informacje na temat zamówienia udzielane na bieżąco.
pixel