Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ościeżnice – czy znasz ich podział?

2021-05-17
Ościeżnice – czy znasz ich podział?

Ościeżnice to element niezbędny do prawidłowego montażu i eksploatacji drzwi. Jeszcze do niedawna ich wybór był niewielki, ale wraz ze zmieniającymi się realiami i rosnącymi wymaganiami klientów, asortyment ościeżnic znacząco się rozrósł. Warto wiedzieć, jakie są możliwości, by podczas projektowania mieszkania lub domu znaleźć model najbardziej odpowiedni dla siebie.

Podział ościeżnic ze względu na materiał wykonania

Ościeżnice muszą mieć solidną konstrukcję, by utrzymać ciężar skrzydła drzwiowego i zapewnić mu stabilne oparcie. Tylko z odpowiednio dopasowaną i profesjonalnie zamocowaną ościeżnicą drzwi będą pracować płynnie i bezusterkowo przez długi czas. Nie bez powodu zatem do ich produkcji wykorzystuje się wytrzymałe, znane ze swej trwałości materiały. Ze względu na surowiec wykorzystany do tworzenia, ościeżnice można podzielić na:

  • drewniane
  • wykonane z płyty MDF
  • stalowe
  • aluminiowe ukryte (niewidoczne)

Podział ze względu na konstrukcję

Materiał wykonania ma znaczenie, ale chyba bardziej istotne jest rozróżnienie ościeżnic ze względu na ich konstrukcję. To budowa danego modelu jest decydująca w przypadku doboru drzwi. Rozróżnić można następujące typy ościeżnic:

  • regulowane – stanowią one obecnie bardzo popularne rozwiązanie, bo dzięki swojej uniwersalności i stosunkowo łatwemu montażowi można je dopasować do konkretnych wymiarów muru. Są estetyczne, a ich montaż nie wiąże się z koniecznością wykonywania dodatkowych obróbek tynkarskich. Zakładać należy je przed ostatnim malowaniem. Ich wadą jest to, że nie mają przesadnie dobrych właściwości akustycznych.
  • stałe – najczęściej spotykane tam, gdzie mury posiadają standardową grubość (6 lub 10 cm). Ich budowa jest prosta, ale montaż do najłatwiejszych już nie należy, więc poleca się zatrudniać do tego zadania profesjonalistów. Stałe ościeżnice wymagają po zamontowaniu obróbek tynkarskich, więc należy je zakładać jeszcze przed malowaniem.
  • ukryte (niewidoczne) – ten rodzaj ościeżnic wykonywany jest z aluminium i stanowi coraz bardziej konkurencyjną ofertę dla tradycyjnych rozwiązań. Dlaczego? Ponieważ można je pomalować pod kolor ścian. Tworzy to bardzo ciekawy efekt wizualny i pozwala optycznie powiększyć przestrzeń. Ich zaletą nie jest jednak wyłącznie atrakcyjny wygląd. Równie istotne jest to, że są naprawdę trwałe. Kiedy trzeba je montować? Aby oszczędzić sobie niepotrzebnych poprawek i dodatkowej pracy, należy zakładać je przed malowaniem, a najlepiej także przed ułożeniem podłogi.
  • nakładkowe – ten typ jest często wykorzystywany w budownictwie z lat 70. i 80., ponieważ nie wymaga demontażu starych ościeżnic, a jedynie obudowania ich z wykorzystaniem nakładek. Niestety i to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Ościeżnice nakładkowe nie słyną ze swojej trwałości, więc jeśli komuś zależy na bardziej solidnym typie, powinien zdecydować się na inny rodzaj.

 

 

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-19
Natychmiastowa realizacja!
2022-04-13
Polecam, szybka realizacja i dobry produkt
pixel