Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż drzwi – sprawdź, czy znasz te błędy

2020-09-07
Montaż drzwi – sprawdź, czy znasz te błędy
Błędów podczas montażu drzwi można popełnić bardzo wiele. Niektóre z nich da się łatwo naprawić, inne zaś potrafią być bardzo brzemienne w skutkach. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, warto dowiedzieć się zawczasu, jak uniknąć pomyłek podczas zakładania skrzydeł drzwiowych, by potem nie zmagać się z koniecznością wykonania trudnych, a nierzadko także kosztownych przeróbek.

Kierunek otwierania drzwi

Choć może się to wydać śmieszne, to jednym z najczęstszych błędów jest zamontowanie drzwi w taki sposób, że zamiast na zewnątrz, otwierają się one do wewnątrz lub odwrotnie. Potrafi to bardzo skomplikować życie, jeśli przestrzeń za drzwiami została zaplanowana i miał tam stanąć np. jakiś mebel. Szczególną uwagę trzeba także zwrócić na to, czy drzwi otwierają się na prawą, czy na lewą stronę. Często przecież już na etapie projektowania domu czy mieszkania zaznaczony jest kierunek ich otwierania się. Pozwala to optymalnie wykorzystać przestrzeń w okolicach drzwi i wykorzystać ją na dodatkowe umeblowanie lub zagospodarowanie w inny sposób.

Staranna regulacja drzwi

Nawet najpiękniejsze drzwi na nic się zdadzą, jeśli nie będą prawidłowo zamocowane. Umiejętne ich wypoziomowanie nie jest sprawą łatwą, dlatego najlepiej zostawić to zadanie profesjonalistom. Jeśli zajmie się tym ktoś, kto zrobi to nieumiejętnie, skrzydło będzie zawadzało o podłogę albo powstanie zbyt duża szczelina między nim a podłogą. Jedną z konsekwencji złego wyregulowania drzwi jest także ich samoistne otwieranie się lub zamykanie.

Nieodpowiednia kolejność montażu drzwi

Podczas remontu czy wykańczania nowych wnętrz bardzo ważne jest umiejętne zaplanowanie poszczególnych etapów prac. Pozwala to zoptymalizować cały proces i uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń sprzętów. Podobnie jest z drzwiami. Zdarza się, że zakłada się je przed malowaniem, gipsowaniem czy kładzeniem płytek. To błąd. Działając w ten sposób, zwiększamy ryzyko, że podczas wykonywania w/w prac drzwi się pobrudzą lub nieodwracalnie uszkodzą. Z założeniem drzwi należy zaczekać, aż wszystkie tego typu zadania zostaną ukończone.

Pianka, pianka i jeszcze raz pianka

Pianka montażowa to niezaprzeczalnie bardzo przydatny materiał, stanowiący nieocenioną pomoc na każdej budowie. Wiele prac można dzięki niej przyspieszyć, ale nie należy z nią przesadzać. Nie może ona stanowić głównego „fundamentu”, na którym osadzane są drzwi, bo nie do tego jest przeznaczona. Jej zadaniem jest wypełnienie nieszczelności pomiędzy ścianą a ościeżnicą. Nie można jej też nakładać zbyt dużo, bo w ekstremalnych przypadkach może spowodować wypaczenie ościeżnicy.

Niedostosowanie parametrów drzwi do indywidualnych potrzeb

Drzwi, szczególnie wejściowe, muszą posiadać odpowiednią izolację akustyczną, aby chronić wnętrze przed docierającymi z zewnątrz hałasami. Wiele osób nie sprawdza tego parametru przed zakupem, a po zamontowaniu skrzydła następuje niemiłe rozczarowanie. Warto wiedzieć, że odgłosy dochodzące z ulicy generują hałas na przeciętnym poziomie 70-80 dB, zaś standardowe drzwi zapewniają izolacyjność do poziomu około 30 dB.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-21
Dobry kontakt. Miła obsługa. Zamówienie dotarło szybko.
2022-04-12
Ok
pixel