Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Listwy przypodłogowe – jak dopasować je do drzwi?

2020-09-28
Listwy przypodłogowe – jak dopasować je do drzwi?
W przypadku listew przypodłogowych i dostosowywania ich do reszty wnętrza, najbardziej popularne są dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dobieranie listew w taki sposób, by pasowały do koloru ścian. Druga metodą, której przyjrzymy się bliżej w tym artykule, jest dopasowywanie listew do stolarki drzwiowej i okiennej.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu listew?

Znalezienie listew, które byłyby idealnie spasowane z kolorem drzwi, jest możliwe tylko wtedy, kiedy decydujemy się na zakup obu produktów u jednego producenta. Oczywiście jest możliwe kupienie bardzo zbliżonych kolorystycznie i pod względem układu słoi listew przypodłogowych w innym sklepie, ale jeśli komuś zależy na perfekcyjnym dopasowaniu, powinien rozważyć pierwszą opcję.

Co otrzymujemy w zamian? Fantastycznie wyglądające wnętrze, bardzo harmonijnie wykończone i dające duże pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację całego pomieszczenia. Listwy tworzą z drzwiami i ościeżnicą wyrazistą linię, niejako „spinającą” pokój i dającą wrażenie dokładnego, starannego dopracowania.

Oczywiście istnieją także inne możliwości aranżacyjne. Dla niektórych bardziej atrakcyjna, niż idealne dopasowanie, jest gra na kontrastach. W takim przypadku warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Jeśli drzwi są gładkie (np. białe lub beżowe), listwy przypodłogowe mogą mieć kolor naturalnego drewna w chłodnym lub ciepłym odcieniu. Jeśli drzwi są drewniane, listwy niech będą gładkie. Ważne w takich kontrastowych połączeniach, by – mówiąc kolokwialnie – nie przesadzić. Jeśli kolor oraz styl listew i drzwi będą całkowicie się od siebie różnić pod każdym względem, to efekt wcale nie będzie ciekawy.

8 Listwa Przypodłogowa MDF BIAŁA Gr. 16 mm - Promień Gładki

Staranny montaż ma ogromne znaczenie

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że w kwestii urządzania wnętrz staranne wykonanie ma niebagatelne znaczenie. Można zakupić do domu lub mieszkania najdroższe i najbardziej efektowne materiały, ale nie zostaną one zamontowane i spożytkowane w sposób profesjonalny, to niestety efekt może nie spełnić oczekiwań. Dotyczy to także montażu listew przypodłogowych. O ile w przypadku długich i prostych ścian ich zakładanie nie stanowi większego problemu, o tyle w przypadku obudowywania drzwi, w montaż trzeba włożyć więcej wysiłku i zaangażowania. Istotne jest choćby to, by bardzo dokładnie je przyciąć, aby idealnie stykały się one z linią ościeża. Przycinając listwę, trzeba zostawić odpowiednio dużo miejsca na końcówkę listwy przypodłogowej. Lepiej zostawić większy zapas i przycinać sukcesywnie, bo gdy skrócimy ją za bardzo, trzeba będzie zaczynać cały proces od nowa i wykorzystać nowy odcinek listwy.

Listwy przypodłogowe ‒ jakie materiały sprawdzają się najlepiej ?

Przy wyborze listew przypodłogowych warto wziąć również pod uwagę materiał, z jakiego zostały one wykonane. Doskonałym kompromisem pomiędzy jakością, ceną a wyglądem są listwy wykonane z płyty MDF. Jednocześnie trwałe i estetyczne, zachęcają także do zakupu z uwagi na relatywnie nieduże koszty.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-20
Wszystko Ok. Towar przyszedł
2022-04-13
.
pixel