Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klamki do drzwi – czym kierować się przy wyborze?

2020-11-02
Klamki do drzwi – czym kierować się przy wyborze?

Drzwi bez klamek – to nie brzmi ani nie kojarzy się zbyt dobrze. Jeden element nie może istnieć bez drugiego. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego modelu klamki wcale nie jest tak prosty. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych.

Co jest ważne podczas wyboru klamek?

Jeśli urządzamy mieszkanie od zera lub przeprowadzamy w nim gruntowny remont, dobrze jest zadbać o to, aby wszystkie klamki oraz drzwi w całym mieszkaniu były takie same. Wygląda to dobrze i daje wrażenie spójności całego wnętrza. Jeśli każda para drzwi i klamek jest – mówiąc kolokwialnie – z innej parafii, to nawet jeśli są to stylowe modele, całość nie będzie prezentować się szykownie. Dotyczy to przede wszystkim niewielkich mieszkań. Jednolitość obowiązuje również jeśli chodzi o wysokość, na jakiej klamki są zamontowane. Wbrew pozorom ma to wpływ nie tylko na estetykę, ale też funkcjonalność. Przyzwyczajeni do tego, że klamka, niezależnie od tego, do jakiego pomieszczenia prowadzą drzwi, jest na jednym poziomie, będziemy odruchowo układać dłonie na takiej samej wysokości.

Kwestie bezpieczeństwa a klamki do drzwi

Na te trzeba zwrócić szczególną uwagę, jeśli w domu są małe dzieci. Modele, które nie będą stwarzać żadnego zagrożenia dla najmłodszych domowników, charakteryzują się obłymi kształtami oraz tym, że nie ma w nich zaostrzonych, kanciastych elementów, o które można by się skaleczyć. Ponadto dobrze jest zamontować w drzwiach klamki z zamkami, by dzieci niezauważone nie otwierały drzwi do pomieszczeń, w których same nie powinny absolutnie przebywać (dotyczy to choćby kuchni – jeśli oczywiście posiada osobne wejście oraz łazienki czy toalety). Niezwykle istotna kwestią jest także właściwy montaż klamek oraz ich dobra jakość. Wszystkie drobne elementy muszą idealnie przylegać do powierzchni osłonki. Sama klamka winna odznaczać się trwałością i wytrzymałością. Intensywnie użytkowana i narażona na różne, oryginalne pomysły dzieci (gwałtowne szarpanie czy wieszanie się na klamkach), musi wytrzymać naprawdę wiele, więc warto inwestować w produkty dobrej jakości.

Klamka HERMES do drzwi wewnętrznych

Spójność klamek do drzwi z pozostałymi elementami wystroju

Choć klamki do drzwi to relatywnie rzecz biorąc drobne detale, to jednak ich rola w budowaniu charakteru i stylu wnętrza jest nie do przecenienia. Odczuwamy estetyczny „zgrzyt”, kiedy widzimy piękne, stylizowane drewniane drzwi i nowoczesną, chromowaną klamkę o prostym kształcie. Podobnie do prostych drzwi w kolorze betonu czy mosiądzu niekoniecznie pasowały będą modele rodem z pałacowych wnętrz. Klamki powinny pasować do drzwi i odwrotnie. Optymalnie jest, jeśli uda się zachować jednolity charakter klamek i uchwytów meblowych w całym wnętrzu. Niech mają choćby zbliżony kolor i podobny styl – efekt będzie naprawdę świetny.

Przed zakupem klamek zawsze warto sprawdzić – o ile jest taka możliwość – czy sprawnie one działają. Jeśli możemy je przetestować i sprawdzić, czy chodzą płynnie i się nie zacinają – zróbmy to!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 1184 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-20
Wszystko super!
2022-04-13
.
pixel