Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie drzwi do kuchni sprawdzą się najlepiej?

2020-08-24
Jakie drzwi do kuchni sprawdzą się najlepiej?
W wielu domach i mieszkaniach, aby uczynić wnętrza bardziej przestronnymi, rezygnuje się z drzwi do kuchni i stawia na rozwiązanie, jakim jest kuchnia otwarta, połączona z salonem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pomimo niezaprzeczalnych walorów funkcjonalnych, taki sposób urządzania nie zawsze jest optymalny. Drzwi do kuchni są przydatne wtedy, gdy korzysta się z niej intensywnie, a dochodzące stamtąd hałasy i zapachy mogłyby przeszkadzać pozostałym domownikom.

Czym powinny charakteryzować się drzwi do kuchni?

Wybierając drzwi do kuchni, warto kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także, a nawet przede wszystkim ich praktycznością. Wziąwszy pod uwagę specyfikę pomieszczenia, jakim jest kuchnia, drzwi do niego przeznaczone muszą być bez wątpienia odporne na wilgoć. Ponadto, z uwagi na fakt, że w kuchni intensywnie się przemieszczamy, wnosimy zakupy, przestawiamy sprzęty, krzesła itd., powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby skrzydła drzwiowe były odporne na drobne uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia jest także szerokość drzwi – dla własnego komfortu i wygody, lepiej wstawić do kuchni szersze skrzydła, np. takie o szerokości 80 cm.

Jakie rozwiązania stosuje się w drzwiach kuchennych?

W kuchni wytwarza się dużo wilgoci i pary wodnej, co powoduje, że drzwi do kuchni, oprócz tego, że muszą być odporne na ich wpływ, posiadają też zazwyczaj albo otwory wentylacyjne, albo podcięcie wentylacyjne znajdujące się w dolnej części skrzydła i mające przeważnie 8 mm szerokości. Dzięki nim możliwa jest sprawna i efektywna wymiana powietrza między kuchnią a innymi pomieszczeniami.

Więcej światła!

Nie we wszystkich domach i mieszkaniach rozkład pomieszczeń pozwala na to, by w kuchni był dostęp do dziennego światła. Szczególnie w budownictwie mieszkaniowym z przełomu lat 60./70. i 80. XX wieku kuchnie często są niewielkie i nie ma w nich okien. W takiej sytuacji istotne jest, aby zapewnić im jak największy dostęp do światła dziennego. Pomóc w tym mogą przeszklone drzwi. Im większa powierzchnia szkła, tym lepiej.

Drzwi przesuwne do kuchni

Ciekawą propozycją dla tych, którzy szukają konsensusu pomiędzy przestronnością otwartej na salon kuchni a potrzebą czasowego oddzielenia tej przestrzeni od reszty domu, są drzwi przesuwne. Ich zaletą jest to, że nie wymagają wydzielenia dodatkowej przestrzeni na otwierające się skrzydło, co jest szczególnie ważne w małych mieszkaniach. Ponadto stanowią ciekawy i wyróżniający się akcent dekoracyjny. Najbardziej atrakcyjne pod względem wizualnym są szerokie drzwi przesuwne, mające co najmniej 100-150 cm, ale takie będą odpowiednie raczej do domów i dużych, wysokich mieszkań w kamienicy i apartamentowcach.
Jak widać, drzwi kuchenne muszą spełnić szereg wymagań, by spełnić pokładane w nich oczekiwania. Wybór konkretnego modelu warto zatem dobrze przemyśleć.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-21
Dobry kontakt. Miła obsługa. Zamówienie dotarło szybko.
2022-04-13
Wszystko w jak najlepszym porządku. bardzo dobry kontakt ze sklepem. Wszystkie informacje na temat zamówienia udzielane na bieżąco.
pixel