Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak montować listwy przypodłogowe?

2023-08-20
Jak montować listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe to elegancki i praktyczny element wykończenia wnętrz. Nadają niebanalnego charakteru oraz pełnią funkcję ochronną dla ścian i podłóg. W ofercie Gold Door znajdziesz listwy dostępne w bogatym wzornictwie (m.in. frezowane, ostre, gładkie), umożliwiające optymalne dopasowanie ich do wystroju pomieszczenia urządzonego w każdym stylu. W jaki sposób zamontować listwy? Przeczytaj nasz artykuł opisujący proces montażowy krok po kroku!

Listwy przypodłogowe można montować na kilka sposobów. My skupimy się na dwóch: montażu na klamry oraz na klej montażowy. Montaż listew jest prosty i możesz przeprowadzić go samodzielnie. Jedyne czego potrzebujesz to odrobina chęci, uważności i zestaw odpowiednich narzędzi. Listwy to element wykończenia wnętrza, który ma wpływ na ostateczny obraz pomieszczenia, dlatego ważne jest zamontowanie ich w sposób staranny i precyzyjny.

Potrzebne narzędzia:

 • wiertarka
 • wkrętarka
 • klej montażowy
 • piłka do drewna
 • skrzynka uciosowa
 • farbka maskująca
 • akryl
 • wyciskacz do masy
 • klamry mocujące
 • taśma malarska
 • narożniki (w przypadku montażu na klej montażowy).

Montaż na klamry

Montaż na klamry to rozwiązanie gwarantujące łatwość demontażu i ponownego montażu. To rozwiązanie przeznaczone dla listew o wysokości 8 cm (z wyłączeniem listew LED), 10 cm i 12 cm. Montaż listew na klamry przeprowadzany jest przy pomocy metalowych klamer mocujących, które możesz zakupić w sklepie Gold Door. 

Instrukcja:

 1. Ostrożnie otwórz karton z listwami przy użyciu noża do tapet.

 2. Rozplanuj miejsce umieszczenia klipsów. Przytnij listwy na odpowiednią długość i pod odpowiednim kątem przy użyciu piłki do drewna i skrzynki uciosowej.

 3. Zaznacz na ścianie punkty, w których mają być umieszczone klamry.

 4. Wywierć otwory pod wkręty do klipsów (optymalny odstęp między klipsami to 40 cm, przy czym pierwszy klips należy zamontować ok. 5 cm od brzegu ściany).

 5. Zamontuj klamry.

 6. Przetrzyj brzeg listwy papierem ściernym i zabezpiecz go farbką maskującą. 

 7. By połączyć dwie listwy na rogu ściany, dotnij listwy pod kątem 45°.

 8. Nałóż listwę na zamontowane klamry.

 9. Zaznacz koniec listwy.

 10. W miejscu łączenia dwóch listew zamontuj klamrę.

 11. Po założeniu listew zabezpiecz ścianę nad listwą taśmą malarską, pozostawiając odstęp ok. 1 mm pomiędzy listwą a ścianą.

 12. Zabezpiecz górną część listwy oraz łączenie na rogach akrylem. W celu pełnego zabezpieczenia nanieś akryl również na łączenie listwy z podłogą. Wygładź powierzchnię akrylu dedykowanym do tego narzędziem. 

 13. Delikatnie zerwij taśmę malarską.

 14. Montaż zakończony!

Montaż na klej montażowy

Montaż na klej to przyłączanie listew do powierzchni przy pomocy kleju montażowego. W tym sposobie montażu stosuje się również narożniki łączące listwy. Narożniki od Gold Door mają zastosowanie zarówno jako narożniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Skuteczność montażu listew w ten sposób zależy m.in. od odpowiedniego przygotowania powierzchni, dlatego zanim przystąpisz do montażu przetrzyj ją i zadbaj o to by była sucha. 

Instrukcja:

 1. Ostrożnie otwórz karton z listwami przy użyciu noża do tapet.

 2. Wymierz potrzebne długości listew.

 3. Przytnij listwy na odpowiednią długość przy użyciu piłki do drewna i skrzynki uciosowej.

 4. Przetrzyj brzeg listwy papierem ściernym i zabezpiecz je farbką maskującą.

 5. Nałóż klej montażowy w miejscu frezowania.

 6. Przyłóż listwę do ściany i dociskaj po długości listwy. 

 7. Wypełnij miejsce łączenia klejem i zamontuj narożnik.

 8. Zabezpiecz ścianę nad listwą za pomocą taśmy malarskiej, pozostawiając odstęp ok. 1 mm pomiędzy listwą a ścianą.

 9. Nanieś akryl na górną część listwy, łączenie na rogach i łączenie listwy z podłogą. Zbierz nadmierną ilość akrylu przy pomocy dedykowanego do tego narzędzia.

 10. Delikatnie zerwij taśmę malarską.

 11. Montaż zakończony!

Poprzez zadbanie o szczegóły takie jak dobór listew odpowiedniej długości oraz staranne zamontowanie, nadamy pomieszczeniu estetyki oraz eleganckiego wyglądu, a także zadbamy o odpowiednią ochronę ścian przed zarysowaniami i uszkodzeniami. W ofercie Gold Door znajdziesz listwy o różnych grubościach, dzięki czemu możesz ukryć pod nimi różnego rodzaju kable instalacyjne. Nie warto więc zwlekać z montażem listew i przeprowadzić go już na etapie wykańczania podłóg. 

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-25
Jestem bardzo zadowolona z zakupu i obsługi, lamele przepięknie się prezentują. Gorąco polecam.
2022-04-13
.
pixel