Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o drzwi wewnętrzne – porady

2021-02-22
Jak dbać o drzwi wewnętrzne – porady

O drzwi należy dbać i kropka. Ich wymiana jest trudna, kosztowna i skomplikowana, dlatego warto jak najlepiej pielęgnować te, które są zamontowane w naszych domach i mieszkaniach, by móc je bez przeszkód użytkować przez wiele lat. Jak to zrobić? Kilka sprawdzonych rad znajdziecie poniżej.

Czyszczenie drzwi wewnętrznych

Zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki najczęściej stosujemy w przypadku drzwi, jest ich mycie. Kurz i brud wnoszone z zewnątrz, ale też rozlane napoje czy jedzenie, które przypadkowo ląduje na podłodze, zostawiają na drzwiach swoje ślady. O tym, jakich środków należy używać do czyszczenia, decyduje przede wszystkim to, z jakiego surowca zostały wykonane. Trzeba koniecznie w tym względzie kierować się wskazaniami producenta i używać takich preparatów, jakie on rekomenduje. Na rynku dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do pielęgnacji drzwi. Zawierają one w sobie nie tylko środki czyszczące, ale też substancje pielęgnujące, dzięki którym drzwi przykładowo wykonane z drewna ładnie się błyszczą, są gładkie, a ich kolor na długo zachowuje swoją naturalność.

Dokładność jest ważna

O tym, czy drzwi na długo zachowają swój atrakcyjny wygląd i właściwości, decyduje nie tylko dobrze dobrany środek do czyszczenia i pielęgnacji, ale też właściwa technika czyszczenia. Nie można poprzestać na przemyciu samego skrzydła. Wiele zabrudzeń gromadzi się na ościeżnicy i to od niej należy zacząć. Brud z ościeżnicy najlepiej usunąć z użyciem odkurzacza. Mamy wtedy pewność, że zgromadzony tam kurz i brud zostaną skutecznie usunięte. Następnym etapem jest przemywanie ościeżnicy wilgotną szmatką. Gdy jest już czysta, tę samą czynność należy zastosować w przypadku zawiasów. Dopiero później można przystąpić do przemywania skrzydła, używając do tego miękkiej wilgotnej szmatki. Na samym końcu warto jeszcze przemyć klamkę. Oczyścić ją i zdezynfekować można specjalnym preparatem albo roztworem wody z octem.

Skrzydło Drzwiowe LUNA

Prawidłowa eksploatacja drzwi

Najlepiej przysłużymy się drzwiom, jeśli będziemy je prawidłowo użytkować. Nie należy nimi trzaskać, a zamykać i otwierać je poprzez naciśnięcie klamki. Klamkę należy puścić dopiero wtedy, gdy zamek się zatrzaśnie lub otworzy. Jeśli zbyt wcześnie to zrobimy, zwiększa się ryzyko uszkodzenia zarówno samego zamka, jak i ościeżnic.

Raz na rok warto zrobić dokładny przegląd drzwi. W tym celu trzeba zdjąć je z zawiasów (które należy też nasmarować odpowiednią substancją, taką jak smar czy wazelina techniczna) i uzupełnić wszystkie ewentualne ubytki. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić samodzielnie, poprośmy o pomoc fachowca. Sprawdzi on, czy zawiasy są prawidłowo wyregulowane, a jeśli nie, dokona stosownych modyfikacji. To ważne, by drzwi były równo zamocowane i nie opadały, bo dzięki temu uda się uniknąć ryzyka powstania deformacji i trwałych uszkodzeń w konstrukcji.
Kilka prostych czynności wystarczy, żeby utrzymać drzwi w dobrym stanie. To sprawi, że będą nam służyć przez dłuższy czasu.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-20
Wszystko Ok. Towar przyszedł
2022-04-15
Szybka realizacja zamówienia, dodatkowy rabat na kolejne zakupy. Polecam
pixel