Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym się kierować przy wyborze drzwi przesuwnych?

2021-07-19
Czym się kierować przy wyborze drzwi przesuwnych?

Oszczędzają miejsce, są ciche, wyglądają pięknie i są dziesiątki rodzajów do wyboru. Drzwi przesuwne słusznie podbijają polskie mieszkania. Jedno- lub wieloskrzydłowe, czasami z napędem, są dostępne w różnych materiałach i rozmiarach, które można dobrać zgodnie z życzeniem i ograniczeniami przestrzennymi. Jakimi kryteriami należy się kierować podczas ich zakupu?

Jak wybrać drzwi przesuwne? Sposób montażu

Rodzaj drzwi przesuwnych, materiały, prowadnice i system montażu, cena... Wybór drzwi przesuwnych zależy od wielu czynników, ale najistotniejszym jest forma instalacji. Z tego względu wyróżniamy naścienne i wewnątrzścienne (kasetowe) drzwi przesuwne.

  • Drzwi wewnątrzścienne

Zapewniają dużą oszczędność przestrzeni, ale ich montaż wymaga zaplanowania już na etapie budowy bądź remontu mieszkania. W ścianie trzeba wówczas utworzyć otwór, tzw. kasetę, gdzie drzwi będą chowane. Musi on mieć szerokość dwukrotnie większą niż drzwi. Należy jeszcze uwzględnić 5-8 cm na szynę jezdną.

Drzwi przesuwne kasetowe są idealne w sytuacji, gdy trzeba oddzielić od siebie poszczególne strefy mieszkania. Mogą być również wykorzystane do eleganckiego zamknięcia garderoby, nie zajmując przy tym zbyt wiele miejsca. Ten typ zamknięcia, oprócz tego, że jest bardzo praktyczny, oferuje współczesny i wyrafinowany wygląd. W zależności od wyboru drzwi, przestrzeń magazynowa może całkowicie zniknąć z pola widzenia.

  • Naścienne drzwi przesuwne

Jest to najprostszy system: szyna jest przymocowana bezpośrednio do ściany. Ten typ instalacji jest odpowiedni dla wszystkich ścian działowych, należy jedynie zapewnić wystarczającą szerokość, aby drzwi mogły się otwierać i zamykać przesuwając się po prowadnicy (należy uwzględnić co najmniej 2 metry, tj. długość prowadnicy). Drzwi naścienne pozwalają na bardziej komfortowe wykorzystanie przestrzeni, dzięki czemu więcej pozostaje jej na meble. Są używane także w szafach.

Jak wybrać drzwi przesuwne? Materiały

Wybór materiałów zależy oczywiście od pożądanej estetyki, ale także od funkcji, jaką mają spełniać drzwi przesuwne. Ze względu na tworzywo, z jakiego są wykonane, na rynku spotykamy następujące typy drzwi przesuwnych:

  • Drewniane drzwi przesuwne
  • Aluminiowe drzwi przesuwne
  • Drzwi szklane lub lustrzane
  • Drzwi przesuwne PCV.

Zadaniem drzwi jest zapewnienie oddzielenia przestrzeni. Chcąc uzyskać poczucie intymności, wybierz materiały zaciemniające, drzwi pełne z wykończeniem drewnianym lub drzwi szklane z efektem matowym, które przepuszczają światło, a jednocześnie chronią przed ciekawskimi spojrzeniami. Można również zdecydować się na wykończenie z czarnego szkła, które jest bardzo szykowne lub na drzwi lustrzane, które są praktyczne w przedpokoju lub sypialni.

Jeśli drzwi pełnią również funkcję dekoracyjną, zdecyduj się na materiały o zdecydowanym stylu, np. drzwi szklane z aluminiową konstrukcją i szklanymi panelami lub model na zamówienie. Wreszcie, aby po zamknięciu drzwi całkowicie zniknęły z pola widzenia, można wybrać białe drzwi przesuwne, które będą się pięknie komponować z resztą ściany.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 1184 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-19
Natychmiastowa realizacja!
2022-04-12
Ok
pixel