Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym są drzwi bezprzylgowe?

2021-08-23
Czym są drzwi bezprzylgowe?

Wybór drzwi wewnętrznych nie powinien być przypadkowy. Wyznaczają granice pomieszczeń i definiują styl mieszkania. To pierwszy element wystroju dostrzegany jeszcze przed wejściem do pokoju: ważne, by był nie tylko funkcjonalny, ale i estetyczny. W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach często wybór pada na drzwi bezprzylgowe. Czym charakteryzuje się ten typ drzwi i dlaczego jego popularność rośnie?

Drzwi bezprzylgowe – czym różnią się od przylgowych odpowiedników?

Tradycyjne drzwi przylgowe częściowo zachodzą na ościeżnicę fragmentem, zwanym wręgiem przeciwwyważeniowym. Zapobiega on opadnięciu skrzydła z ośnieżnicy w razie wycięcia zawiasów w drzwiach i idealnie przykrywa zamek. Część zachodząca na zamek, pozwalająca drzwiom stworzyć jedną płaszczyznę z ościeżnicą, zwana jest przylgą – stąd ich nazwa. W tego typu drzwiach widoczne są zawiasy. Z tego powodu najlepiej wyglądają one we wnętrzach tradycyjnych i retro.

Drzwi bezprzylgowe mają prostą krawędź i po zamknięciu tworzą z ościeżnicą jedną płaszczyznę. To właśnie sprawia, że tego typu drzwi wyglądają bardzo nowocześnie. Zawiasy ukryte są w opasce maskującej, która zbiega się ze skrzydłem drzwiowym. Dzięki temu po zamknięciu uzyskujemy efekt ujednoliconej powierzchni. Krawędź skrzydła wygląda przy tym na masywniejszą, a przestrzeń podłogi jest optycznie powiększona.

Drzwi bezprzylgowe a ościeżnica

W drzwiach bezprzylgowych stosuje się ościeżnice regulowane o szerszych opaskach obejmujących (np. ościeżnica regulowana Golddoor o szerokości 8 cm), przez co drzwi te wyglądają bardziej monumentalnie. Dzięki niewidocznym zawiasom doskonale prezentują się we wnętrzach o stylistyce nowoczesnej, skandynawskiej i loftowej.

Dla porównania, drzwi przylgowe zwykle wymagają najprostszego modelu ościeżnicy – ościeżnicy stałej, wstawianej w dwie równoległe ściany. W przypadku ściany o niestandardowej grubości używa się ościeżnicy regulowanej, której zaletą jest nie tylko łatwy montaż, ale i opaski obejmujące całość muru, niwelujące ewentualne nierówności.

Drzwi bezprzylgowe – dlaczego warto w nie zainwestować?

Modne obecnie drzwi bezprzylgowe zawdzięczają swoją popularność kilku niezaprzeczalnym zaletom, którymi są:

  • Walory estetyczne: dzięki ukryciu widocznej ościeżnicy uzyskujemy jednolitość ściany i ponadczasową elegancję. W otworze konstrukcyjnym widoczne jest tylko skrzydło drzwiowe, zlewające się z powierzchnią ściany
  • Bezpieczeństwo: brak wrębów w skrzydle drzwiowym oznacza możliwość uniknięcia przytrzaśnięcia palców lub uderzenia głową o wystającą krawędź
  • Ergonomia: kąt otwarcia do 180 stopni oraz możliwość regulacji w 3 płaszczyznach
  • Cicha praca
  • Wzmocniona rama gwarantująca wytrzymałość
  • Nowoczesny wygląd: drzwi można dopasować do otaczających je ścian i wnętrz, dzięki czemu stają się niemal niewidoczne lub wręcz przeciwnie – wyróżniają się na tle ścian jako przykuwający oko element kontrastowy.

Wszystko to sprawia, że drzwi bezprzylgowe zyskują wielu amatorów w świecie nowoczesnego wnętrzarstwa.

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-19
Natychmiastowa realizacja!
2022-04-13
Polecam, szybka realizacja i dobry produkt
pixel