Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym kierować się przy wyborze listew przypodłogowych?

2021-05-03
Czym kierować się przy wyborze listew przypodłogowych?

Listwy przypodłogowe pełnią bardzo istotną rolę, choć często są niedoceniane. Jeśli jednak zastanowimy się głębiej nad tym, co by się działo, gdyby zaniechać ich montażu, to okazuje się, że są one ważne nie tylko ze względów estetycznych.

Listwy przypodłogowe – dlaczego nie można ich pominąć?

Starannie dobrany i ułożony podkład, wymarzona podłoga z desek lub paneli – szkoda by było, gdyby piękny efekt wizualny i ciężka praca poszły na marne, prawda? A tak by się stało, gdyby nie wykończenie podłogi odpowiednio dobranymi listwami. Ten produkt nie tylko zakrywa szczeliny dylatacyjne i ukrywa kable i innego rodzaju przewody, ale też pomaga zachować ściany w czystości i zapobiega przedostawaniu się wilgoci w głąb podłogi podczas mycia lub w przypadku rozlania się jakiegoś płynu. Kompletując zatem elementy do ułożenia podłogi, trzeba koniecznie wziąć je pod uwagę i wybrać model, który sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku.

Listwy przypodłogowe – istotne parametry

Wybór listew przypodłogowych jest bardzo duży, dlatego znalezienie tego jednego, idealnego modelu może okazać się nie lada wyzwaniem. Trzeba nie tylko spasować je kolorystycznie z podłogą lub ścianą, ale też znaleźć produkt, który spełni nasze oczekiwania pod względem jakości i trwałości. Jeśli tylko mamy taka możliwość, nie decydujmy się na zakup najtańszego modelu. Szybko możemy tego pożałować. Wykonane z tworzywa pośledniej jakości, szybko się zużywają, niszczą, tracą kolor i mogą pękać przy najmniejszym nawet uderzeniu odkurzacza, krzesła lub innego przedmiotu, który będzie przesuwany po podłodze. Takie produkty rzadko kiedy wytrzymują długą eksploatację, więc oszczędność na ich zakupie może być pozorna. Lepiej jest zainwestować w listwy przypodłogowe wykonane z trwałej, solidnej płyty MDF, drewna lub metalu.

Najlepszy efekt wizualny

Warto wiedzieć, że wysokość listew nie jest bez znaczenia dla podkreślenia proporcji pomieszczenia. Nie bez powodu w starych kamienicach, gdzie wysokość pomieszczeń często przekracza 2,5 m, najchętniej stosuje się listwy o wysokości 10 cm i większej. Są one najczęściej białe albo dopasowane kolorystycznie do ścian. Dzięki temu można uzyskać efekt eleganckiego, stylowego, nawiązującego do najlepszych wzorców z przeszłości wnętrza, bo tego rodzaju listwy można zaliczyć do sztukateryjnych elementów wyposażenia. Wraz z listwami montowanymi przy suficie i ozdobną sztukaterią mocowaną wokół oświetlenia tworzą naprawdę doskonałą całość, która zrobi wrażenie na każdym miłośniku pięknych wnętrz. W niższych pomieszczeniach stosuje się listwy niższe, aby nie obniżać optycznie pomieszczenia. Tutaj panuje pewna dowolność, gdy chodzi o dobór kolorystyki. Równie częste rozwiązania to dobór listew pod kolor podłogi (nierzadko panele czy parkiety mają idealnie spasowane pod względem kolorystycznym odpowiedniki wśród listew) oraz dopasowanie listew pod kolor ściany.

Dobrze dobrane listwy wysokiej jakości będą służyć wiele lat. Wystarczy odpowiednia konserwacja i regularne czyszczenie, by zachowały atrakcyjny wygląd.

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-21
Dobry kontakt. Miła obsługa. Zamówienie dotarło szybko.
2022-04-20
Wszystko Ok. Towar przyszedł
pixel