Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Białe drzwi – wybór i pielęgnacja

2021-08-16
Białe drzwi – wybór i pielęgnacja

Białe drzwi są eleganckie i dają poczucie świeżości i lekkości. Rynek oferuje wiele ich fasonów: drzwi drewniane, fornirowane, z płyty MDF, z przeszkleniami lub bez, ramiakowe albo ukryte. Jak wybrać białe drzwi i jak o nie dbać, by służyły jak najdłużej? Dowiedz się i zdecyduj się na te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Białe drzwi – czym się kierować podczas wyboru?

Wybór drzwi to nie lada wyzwanie. Mebel łatwo jest zastąpić innym, ścianę można przemalować, ale wymiana drzwi oznacza sporo kosztów i wysiłku. Tym bardziej, warto już na wstępie dobrze przemyśleć, na jakie drzwi się zdecydować.

Podstawowe rozróżnienie dotyczy drzwi prawych i lewych. Aby rozeznać, których potrzebujemy, musimy stanąć naprzeciw otworu drzwiowego. Kiedy otwieramy skrzydło na siebie, a zawiasy są po prawej stronie, mamy do czynienia z drzwiami prawymi. Jeśli zawiasy są po lewej – potrzebne są lewe drzwi.

Inne ważne aspekty, jakie trzeba wziąć pod uwagę, to:

  • Rozmiar
  • Materiał, z którego drzwi są wykonane: może to być klejone warstwowo drewno lub płyta MDF. Drzwi fornirowane oklejone są warstwą drewna, okleinowane – impregnowaną okleiną zabezpieczoną lakierem
  • Konstrukcja: drzwi ramiakowe (płycinowe) mają widoczną ramę, wewnątrz której umieszczone jest wypełnienie, natomiast drzwi płytowe zbudowane są ze sztywnych płyt przymocowanych do ramiaka
  • Rodzaj ościeżnicy: stała lub regulowana
  • Sposób otwierania drzwi: drzwi przesuwne, otwierane lub składane – wybór uzależniamy wówczas od ilości przestrzeni i jej charakteru, np. białe drzwi przesuwne sprawdzą się w małych i wąskich pomieszczeniach.

Białe drzwi a styl wnętrza

Pomieszczenia w stylu klasycznym, rustykalnym czy vintage uatrakcyjnią ozdobne modele ze żłobieniami. Wgłębienia mogą przyjąć kształt ram, fal czy geometrycznych linii. Jeszcze bardziej wykwintnie wyglądać będą białe drzwi rzeźbione, nadające pomieszczeniu luksusowego charakteru.

W minimalistycznych i nowoczesnych aranżacjach, utrzymanych w jednolitym stylu, najlepiej sprawdzą się drzwi o prostych kształtach, np. drzwi bezprzylgowe – zlicowane ze ścianą, z ukrytą ościeżnicą. Białe drzwi z przeszklonymi panelami sprawią, że wnętrze zostanie rozświetlone i zyska na lekkości. Pomogą one stworzyć jaśniejsze i bardziej przestronne otoczenie.

Jak pielęgnować białe drzwi?

W przypadku wszystkich drzwi zalecane jest rutynowe odkurzanie (skrzydło, zamki, prowadnice, zawiasy itp.). Większość białych drzwi jest lakierowana, więc ich czyszczenie nie nastręcza trudu. Uchwyty można dezynfekować za pomocą standardowych środków myjących.

Drzwi wykonane z wytrzymałych płyt MDF wystarczy przetrzeć miękką, wilgotną ściereczką. Przy większych zabrudzeniach może ona być nasączona rozcieńczonym z wodą płynem do mycia naczyń lub mleczkiem do czyszczenia.

Drzwi drewniane wymagają więcej troski. Można je czyścić wodą z mydłem, ale należy pamiętać, aby postępować zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna. Aby przedłużyć ich żywotność, należy przestrzegać instrukcji konserwacji dostarczonych przez producentów.

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-13
Wszystko w jak najlepszym porządku. bardzo dobry kontakt ze sklepem. Wszystkie informacje na temat zamówienia udzielane na bieżąco.
2022-04-12
Ok
pixel