Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

6 kryteriów, jakimi warto się kierować przy wyborze drzwi

2022-11-28
6 kryteriów, jakimi warto się kierować przy wyborze drzwi

Wybór drzwi jest ważny nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych. To, na wybór jakiego modelu się zdecydujemy, będzie miało wpływ zarówno na wygląd i charakter całego wnętrza, jak i codzienny komfort domowników. Warto zatem wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.

Sposób otwierania drzwi

Obecnie mamy do wyboru mnóstwo opcji, jeśli chodzi o sposób otwierania drzwi. Oprócz tradycyjnych, otwieranych przy pomocy klamki drzwi skrzydłowych (lewych bądź prawych), można zdecydować się także m.in. na drzwi wahadłowe, które można otwierać poprzez delikatne pchnięcie albo które zamykają się samodzielnie, dzięki zastosowaniu specjalnych mechanizmów. W niewielkich wnętrzach sprawdzą się z kolei drzwi przesuwne, składane bądź harmonijkowe, które pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca.

Materiał wykonania drzwi

Surowiec, z jakiego wykonane są drzwi, ma bezpośrednie przełożenie nie tylko na ich wygląd, ale też jakość i trwałość. Najbardziej cenione są oczywiście modele wykonane z naturalnego drewna, ale z uwagi na wysoką cenę, nie znajdują one odbiorców w każdej grupie konsumentów. Estetyczne, eleganckie i trwałe, a przy tym bardziej dostępne pod względem cenowym, są drzwi wykonane z płyt MDF i HDF. Na rynku dostępne są także szklane drzwi wewnętrzne, ale z uwagi na ich nieco surowy charakter, sprawdzą się one raczej w biurach i ogólniej mówiąc przestrzeni publicznej, niż w mieszkaniach.

Rozmiar drzwi

Oczywistym jest, że drzwi powinny być dobrane do wnętrz także pod względem rozmiaru. Standardowe skrzydła mają szerokość 80 cm i wysokość 200 cm, ale oczywiście nie jest to jedyna dostępna opcja. W dużych domach albo tam, gdzie znajdują się pomieszczenia przechodnie, warto jednak pokusić się o wykorzystanie szerszych i większych modeli, zapewniających większą swobodę aranżacji. Takie drzwi pięknie prezentują się np. W eleganckich mieszkaniach w odnowionych kamienicach, w których pomieszczenia są wyższe i bardziej przestronne.

Drzwi pełne czy przeszklone?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które urządzają i wykańczają mieszkanie. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Pełne drzwi zapewniają poczucie intymności i kameralnością, zaś modele z przeszkleniami są przydatne, kiedy chce się doświetlić przestrzeń w domu, ponieważ – co oczywiste – zapewniają one lepsze rozprzestrzenianie się światłą słonecznego.

Izolacja akustyczna drzwi

Dobre drzwi nie tylko ładnie wyglądają, ale też mają odpowiednie parametry akustyczne. Dobrze wygłuszone drzwi to podstawa, by móc zapewnić sobie w poszczególnych pomieszczeniach pożądany spokój i ciszę. Duża w tym rola odpowiedniego wypełnienia. Najlepsze parametry pod tym względem wykazują skrzydła wykonane z litego drewna, ale i te z płyty wiórowej i wiórowe-otworowej dobrze spełniają swoją rolę.

Kolor

Wybór koloru drzwi powinien być zgodny z indywidualnymi upodobaniami i spójny z charakterem oraz wystrojem wnętrza. Ostatnimi czasy bardzo dużą popularnością cieszą się modele w kolorze białym, ale i te w różnych odcieniach drewna nadal znajdują wielu odbiorców. Można także zdecydować się na mniej oczywiste i bardziej odważne opcje. Drzwi czerwone, niebieskie, czarne czy żółte sprawdzą się choćby w nowoczesnych i eklektycznych wnętrzach.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-04-20
Wszystko super!
2022-04-19
Natychmiastowa realizacja!
pixel